+90 535 786 02 65
dr_numan38@hotmail.com

Epispadias

 

  • Hem erkek hem de kız çocuklarında görülebilen doğumsal bir anomalidir. Erkek çocuklarında tanımlaması daha kolaydır ve idrar deliğinin penisin üst tarafına açılması şeklinde tarif edilebilir. Penisin üst yüzünde üzeri açık bir oluk ya da yarık şeklinde görülür.

  • Epispadias görülme oranı erkeklerde 120.000 canlı doğumda bir, kızlarda 500.000 canlı doğumda birdir. Erkeklerde kızlara oranla 4 kat daha fazla görülür. Genellikle bebek doğduğunda yapılan muayene ile bu hastalık kolaylıkla fark edilebilir.

 

  • Epispadias’ta penis normalden kısa ve daha kalındır. Ancak normal sertleşme yeteneğine sahiptir. İdrar kanalı da kısadır. Bu nedenle basık penis yukarıya, karın duvarına doğru çekilmiş gibi görülür. Bu çekinti nedeniyle cinsel ilişkide güçlük yaşanabilir. Çocuğun idrar kaçırıp kaçırmayacağı; idrar deliğinin ne kadar karın ön duvarına yakın olup-olmadığı ve idrar tutmamızı sağlayan kasların (sfinkter) ne kadar gelişip, gelişmediğiyle yakın ilişkilidir.

 

  • Tedavisi cerrahidir. Epispadias olan olgularda ameliyatlar bebek 6- 18 aylık arasında iken yapılmalıdır. Burada amaç idrar deliğini pipinin ucuna kadar getirmek, estetiği düzeltmek ve idrar kaçırmayı engellemektir. Ancak bazı çocuklarda idrar kaçırma devam edebilir ve bunu engellemek için ikinci bir ameliyata gerek duyulur.

 

  • Çok nadir bir hastalık olduğundan, penisin hem estetiğinin hem de fonksiyonun sağlanabilmesi açısından, ameliyatı bu konuda deneyimli cerrahlar tarafından yapılmalıdır.