+90 535 786 02 65
dr_numan38@hotmail.com

Çocuklarda (Adölesan) Varikosel

  • Varikosel, erkeklerde testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların şişerek genişlemesi ve büyümesi durumudur. Varikosel, bacaklarda görülebilen “variköz ven” yani varisli damarlar ile benzerlik göstermektedir. Adölesan (ergenlik dönemi) erkeklerin yaklaşık % 15 inde varikosel tespit edilir. Bu çocukların gelecekte %20’sinde kısırlık probleminin oluştuğu bilinmektedir. Tedavi edilmediği taktirde, testiste küçülme ve neticesinde sperm üretme fonksiyonunda bozulmalara neden olabilir. Varikosel erkek infertilitesi (kısırlık) nedenleri içinde cerrahi ile düzeltilebilen nedenlerin başında gelmektedir.

  • Ergenlik döneminde genellikle yumurtalıkta ağrısız şişlik, kabarıklık ve nadiren de ağrı ile karakterize olan bu durumun, ilerleyici testis hasarına neden olabileceği bilinmeli ve mutlaka tetkik edilmelidir. Varikosel tanısı, ayakta yapılan testis muayenesi sonrası rahatlıkla koyulabilmekte, testis ultrasonu ile ve yapılabiliyorsa semen analiz (meni) ile testis hasarı hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

  • Varikosel, genişleyen toplardamarların testis sıcaklığını arttırmasına, testis içi testosteron hormon düşüklüğüne, testis kan akımının bozulmasına ve nihayetinde testis hacminin azalmasına ve sperm üretme fonksiyonunda bozulmalara neden olabilir. Varikosel %90 sol testiste görülürken %8-9 oranında iki taraflı (bilateral) olarak izlenir. Sadece sağ tarafta görülme oranı ise %1-2 oranındadır. Varikoselin daha çok sol tarafta görülmesi bir takım anatomik faktörlere bağlıdır.

  • Varikosel’de altın standart tedavi yöntemi günümüzde deneyimli merkezlerde yapılan ‘Mikrocerrahi ingüinal varikoselektomi’ dir. Bu yöntem mikroskop altında testise giden toplar damarların, lenf kanallarına ve testis atar damarına zarar vermeden bağlanması işlemidir.